whatsapp-icon

Bisem (Bilim ve Sanat Eğitim Merkezi)

Bilim ve sanat merkezleri (BİLSEM); örgün eğitim kurumlarına devam eden ve genel zihinsel yetenek, görsel sanatlar veya müzik yetenek alanlarında özel yetenekli olarak tanılanan öğrencilere, yeteneklerini geliştirerek kapasitelerini en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla destek eğitim vermek üzere açılan özel eğitim kurumlarıdır.

Özel yetenekli öğrencilere kendi potansiyellerini anlamaları, kendilerine ve topluma katkıda bulunabilmeleri için okullarda verilen eğitimi zenginleştiren ve farklılaştıran bir eğitim programı sunan bilim ve sanat merkezleri 81 ilde hizmet vermektedir.

BİLSEM sınavına nasıl başvurulur?

BİLSEM sınavına öğrenciler bireysel olarak başvuru yapamıyor. Öğrencilerin sınava girebilmesi için sınıf öğretmenleri tarafından aday gösterilmiş olmaları gerekmektedir. Bilsem sınavına sadece birinci, ikinci ve üçüncü sınıf öğrencileri katılabilmektedir. Bu sınav, tablet üzerinden interaktif olarak yapılan bir sınavdır.

• BİLSEM NEDİR? Dünyanın her yerinde özel yetenekli çocuklara yönelik olarak farklı eğitim programlarının uygulanmaktadır. Bilsem, Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerinin kısaltılmış ismidir. Devlete bağlı olarak açılmış olan özel eğitim kurumlarıdır. Zorunlu eğitim dışında çeşitli programlarla öğrencilerin özel yeteneklerinin geliştiren Bilsem’lerde özel yetenekli, özellikle zekâ, 5 yaratıcılık ve liderlik alanlarında yüksek kapasiteye sahip olan ve bunun yanında özel akademik alanlarda yaşıtlarına göre daha ileri seviyede performans gösteren öğrencileri tespit etmek, bu öğrencilerimize eğitim hayatları boyunca ekstra eğitim programlarıyla yardımcı olmak, onların kendilerini tanımalarını sağlamak, aynı zamanda gelecekte ülkemize katkı sağlayacak nesiller yetiştirmek hedeflenir.

• Kimler başvurabilir? o İlkokul 1-2. ve 3-4. Sınıflarda uygulanmaktadır.

• Yetenek sınavları nasıl yapılıyor? o 1. Aşama olan tarama testinden sonra, İstenen branşla ilgili uygulamalı sınav yapılmaktadır. Örneğin: müzik branşında verilen seslerin tekrarı, şarkı söyleme ve enstrüman çalma gibi farklı alanlarda sınavlar yapılır.

• Sınavların amacı nedir? Nitelikli bir eğitim için bireyin, eğitim almak istediği branşla ilgili yeteneğini - potansiyelini test etmek ve uygun öğrencileri seçmektir.

• Bilsem çocuğuma ne kazandırır? Verilen eğitimler çocukların yeteneklerinin farkında olmalarını ve sahip oldukları kapasitelerini geliştirerek üst düzeyde kullanmalarını sağlar.