whatsapp-icon

ABRSM (The Associated Board of the Royal Schools of Music)

ABRSM (The Associated Board of the Royal Schools of Music) uluslararası bir müzik organizasyonudur. Yüksek kaliteli müzik yapımını ve dünya çapında öğrenmeyi desteklemek amacı ile ortaya çıkmıştır.

Kraliyet Müzik Okulları ile ortaklaşa hareket eden ABRSM, dünyada 100’den fazla ülkede gerçekleşen; 35 enstrüman, şan, teori ve uygulamalı müzisyenlik dallarında geçerli bir sınav sistemine sahiptir. Sınavlar teorik ve pratik olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Tüm sınavlar hazırlık aşaması ile başlar ve zorluk derecesi artarak 8. seviyeye kadar devam eder.
Pratik sınavlarda öğrencinin hem müzikal yeteneğine hem de enstrüman performansına yönelik puan verilir. Sadece pratik performans becerilerine odaklanan öğrenciler ARSM sınavına da katılabilirler. Teorik sınav ise öğrencinin müzik bilgisini sınar. Tüm sınavlarda 8 seviye bittikten sonra isteyen öğrenciler diploma sınavlarına katılabilirler. Bunlar : "ABRSM", "LRSM", "FRSM" diploma sınavlarıdır. Bu sınavlar dünyada birçok ülkede gerçekleşmektedir.

Bilinen diğer sınav sistemlerinden en önemli farkı üniversite bünyesinde yürütülen bir program olmasıdır.

• Sınavlar: Sınavları, kurulun sınav için yayınlamış olduğu kitaplardan seçilen çeşitli parça ve teknik etütlerin icrasıyla yapılmaktadır.

• Kimler başvurabilir? Kendini yeterli gören her birey ABRSM sınavlarına katılabilir.

• Bitiminde alınan belge ne işe yarar? Türkiye de dâhil olmak üzere pek çok ülkedeki orta öğretim ve üniversite kurumları, bu sertifikaya sahip olan öğrencilere öncelik tanıyabilmektedir. Devlet Konservatuvarları, sertifika programlarına kıyasla çok daha zor ve uzun yıllar alan bir eğitim sistemine sahip oldukları için bu tür sertifikaları resmi olarak kabul etmez. Fakat bunun dışında sertifikalar uluslar arası geçerliliğe sahiptir.